Günümüzde ABD ve Avrupa’da oldukça popüler olan hCG diyeti 23-40 günlük programlarla mevcut ağırlığın %6-10’unu verme ve tedavi sonrasında da tavsiyelere uyulduğu müddetçe kilo almama gibi iddialı bir sloganla zayıflamak isteyenlerin hizmetine sunulmuş olan bir zayıflama tekniğidir. 

hCG hormonu ile zayıflama yöntemi hamile kadınlarda bulunan hCG hormonunun erkek ve kadınların kilo vermesine de yardımcı olabileceğini ifade eden Dr. Simeons tarafından geliştirilmiştir.

hCG hormonu gelişmekte olan fetüsün annenin aldığı günlük kalori miktarı ve besinlerden bağımsız olarak sağlıklı gelişimine olanak verecek miktarda besini almasına olanak verir. 1950’lerde hCG hormonu ile üreme sorunlarına çare arayan Dr. Simeons hCG hormonu verilen hastalarda iştah azalması ve daha az yeme eğilimi tespit ettikten sonra hCG diyeti üzerine çalışmalara yoğunlaşmıştır. İlk defa, hamilelik sonrasında fazla kiloya sahip olan kadınlarda kullanılmış ve başarı elde edilmiştir.

Günümüzde uygulanan farklı hCG diyetleri temelde Dr. Simeons’un geliştirdiği yöntemler üzerine bina edilmişlerdir. Çok sayıda medikal çalışma göstermiştir ki HCG kullanımı ile birlikte uygulanan düşük kalori diyeti ve egzersiz her gün ciddi şekilde yağ kaybını sağlamakta, doğal olarak vücut şekillenmesine ve sağlıklı olmaya yardım etmektedir.

HCG; vücutta doğal yollar ile üretilen bir hormondur. Bebek ve anne için vücuttaki yağların yakılmasını ve enerji üretilmesini sağlar.

Kilo kaybı için çok düşük miktarda bu HCG hormonu kullanılır.HCG nin bu düşük dozdaki miktarı hamilelik ile ilgili hiçbir etkiye sahip değildir. Bu nedenle hem erkek hem de kadınlarda güvenle kullanılabilir.

HCG Diyetine ait protokolü uyguladıktan sonra, alışkanlıklarınız, vücudunuzun metabolizması, vücudunuzun şekli ve hayatınız değişecektir.

Bu diyet kendinize sağlıklı yaşam ile ilgili kuralları koyabilmeniz için mükemmel şekilde düzenlenmiş bir diyet programıdır.

Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilmek için minimum düzeyde dahi olsa egzersiz yapmaya başlamalı ve devam ettirmelisiniz.

Bisiklet sürme, su sporları ya da yoga çeşidi her ne olursa olsun yapabileceğiniz tüm spor aktiviteleri diyetiniz sırasında hipotalamusun uyarılması için, diyet sonrasında ise kilo kontrolünün sağlanması için önemlidir.

HCG diyet protokolü ile ilgili olarak yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bu diyet sırasında kaybedilen kilolar, vücutta istenmeyen yağların bulunduğu bölgede olmakta, kas ya da doku kaybına sebep olmamaktadır.

Bu diyet sırasında istenmeyen bölgedeki yağlar yıkılırken, yiyeceklerle alınan tüm faydalı besin maddeleri uygun şekilde kullanılabilmektedir.

Bu nedenle de diyet yapan kişi kendini sağlıklı hissetmekte, kilo verdikçe de mutlu olmaktadır.