İstanbul Bakırköy’de doğup büyümüş olan Dr. Tufan Demirçark, 1967 doğumludur. Lise tahsilini Yeşilköy 50.Yıl Lisesi’nde tamamladıktan sonra, T.Ü.Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Meslek hayatının ilk yıllarında tanıştığı sigortacılık sektöründeki yöneticilik ve  tıbbi danışmanlık kariyerine, yurtiçi ve yurt dışı tıbbi değerlendirme kuruluşları ve derneklerindeki  üyelikleriyle ve bu kuruluşlarda yaptığı çalışmalarla devam etmektedir. Bugüne kadar birçok sigorta şirketine tıbbi danışmanlık yapmış ve halen bu görevini sürdürmektedir.
 
Kurum hekimliği yanında, Hayat ve Sağlık Sigortacılığı deneyimleriyle de pekiştirdiği mesleki bilgi ve birikimleri, sağlık/yaşam istatistikleri ve sağlıklı yaşam üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, 2010 yılı itibariyle “Sağlıklı Yaşam ve Beslenme” konularında kendisini geliştirmeye hız vermiş, yurtiçi ve yurtdışı çalışma ve konferanslarla pekiştirdiği bilgileri hastalarına aktarmak üzere de 2015 yılında İstanbul'daki çalışmalarına  başlamıştır.
Bu doğrultuda sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanma, yaşam kalitesinin arttırılması, sağlık risk analizleri, gerek var olan metabolik/kronik hastalıkları, gerekse teşhis edilmemiş de olsa günlük yaşam ve aktivitelerini yerine getirmeyi zorlaştıran kilo problemleri, kronik yorgunluk ve benzeri şikayetleri koruyucu tıp, tamamlayıcı ve integratif tıp yaklaşımları ile çözüme ulaştırmak amacıyla hizmet vermektedir.